Späť na novinky

SLOVÁCI MILUJÚ MÄSO, MECOM PRINÁŠA SALÁMOvÝ UNIKÁT

07.06.2024

Až 94 percent Sloveniek a Slovákov konzumuje mäsové výrobky aspoň raz za týždeň. Viac ako 60 percent z nich aj viac krát týždenne a až štvrtina dokonca každý deň. Mäsové výrobky častejšie nakupujú mladší ľudia do 40 rokov a rodičia detí. Najväčší slovenský výrobca mäsových výrobkov spoločnosť Mecom Group je dlhodobo lídrom vo výrobe všetkých najžiadanejších kategórií produktov.

Výroba kvalitných mäsových výrobkov je hotová veda. Dôležité sú rokmi overené postupy, moderné technológie a predovšetkým prvotriedne mäso. Znakom toho, že  Mecom dokáže vyrábať tie najlepšie trvanlivé výrobky je aj v súčasnosti neustále rastúci dopyt po ich produktoch. Kvalitné mäsové orezy, z ktorých naše trvanlivé salámy a klobásy vyrábame, produkujú kostiči našej vlastnej rozrábky v Humenskej prevádzke. Tá pre tento účel mesačne spracuje viac ako  800 t bravčových polovíc

Najnáročnejšia je výroba trvanlivých suchých salám. „V našej brandži dlhodobo platí, že ten kto vie vyrobiť naozaj kvalitnú trvanlivú suchú salámu, dokáže vyrábať kvalitne aj všetko ostatné“, pokračuje L.Čechovič.

Mecom je najväčší slovenský výrobca mäsových výrobkov s komplexným portfóliom produktov a viac ako 50 ročnými skúsenosťami. Rovnako je aj  lídrom vo výrobe suchých salám. Tie vyrába tak pre domáci slovenský trh, ako aj na export do zahraničia. „Tradične vyvážame naše trvanlivé salámy do Českej republiky, Nemecka a vďaka vysokej a stabilnej kvalite sme sa presadili aj na náročnom trhu Veľkej Británie“, doplnil L.Čechovič.

Výroba suchých salám má v Mecome dlhodobú tradíciu. S výrobou prvých suchých salám a klobás sa začalo v Humenskom závode ešte v 80. rokoch minulého storočia. „Vtedy išlo o vysokokvalitné výrobky typu Nitran saláma, Vršatec saláma, Bratislavská klobása, či Dunajská klobása, ktorých výroba sa riadila presnými pokynmi Československej štátnej normy. V tom období išlo o prémiové výrobky tej najvyššej cenovej kategórie“, približuje nedávnu históriu L.Čechovič.

V začiatkoch mesačná výroba neprekračovala 10 ton a na ich výrobu postačovali 2 údiarne a 2 sušiarne. Dopyt po trvanlivých výrobkoch z Humenného neustále rástol a začiatkom nového milénia v roku 2004 bola v humenskom závode uvedená do prevádzky samostatná hala špecializovaná výlučne na výrobu týchto produktov. Už v tom čase išlo o najmodernejšiu prevádzku na výrobu suchých salám v strednej Európe. V prvej etape dosahovala výrobná kapacita 400 ton za mesiac, následne bola investíciami do ďalších moderných technológií zdvojnásobená až na súčasných 800 ton mesačne. Dnešná výroba plynule plní až 36 udiarní vysokokvalitnými salámami a klobásami. Tie sa údia výlučne na bukovom dreve a následne sa presúvajú do 12-tich až 240 vozíkových sušiarní, kde sa dosušia na požadovanú kvalitu. Každá šarža hotových výrobkov je dôkladne skontrolovaná tak, aby sa do obchodov dostala iba prvotriedna kvalita. Výrobná časť špecializovaná na suché salámy či klobásy je vybavená aj vysokokapacitným nárezovým strediskom. To disponuje množstvom najmodernejších automatizovaných nárezových liniek či technológií, ktoré zamestnancom uľahčujú prácu a zvyšujú tiež kvalitu výrobkov. Samozrejmosťou je aj trojstupňová kontrola od príjmu suroviny až po finálne hotový produkt. „Prevádzku každoročne plynule modernizujeme čoho znakom je aj to že, bez problémov prechádzame tými najprísnejšími spotrebiteľskými auditmi.  Prevádzka rovnako disponujeme  aj certifikátmi kvality ako je HACCP,  IFS a ako jedny z mála mäsových výrobcov na Slovensku vlastníme aj certifikát BRC. Nové investície do tejto prevádzky sú samozrejme zamerané primárne na zvyšovanie štandardu kvality, efektivity a súbežne tým aj kapacity výroby trvanlivých výrobkov“, doplnil L.Čechovič.

Unikátnym produktom Mecomu je originálna trvanlivá suchá saláma Chopok. Je výsledkom dlhoročnej tradície a skúseností, ktoré spoločnosť Mecom zdokonalila počas svojej existencie. Starostlivo vyrobená z najkvalitnejších surovín pod dohľadom skúsených majstrov mäsiarov, ktorí dbajú na kvalitu a každý detail výrobného procesu. Jedinečná kombinácia korenín, kvalitného mäsa a jedinečný trojuholníkový tvar robí z Chopok salámy skutočný klenot medzi salámami. Je ideálnou voľbou pre tých, ktorí ocenia vysokú kvalitu a výnimočnú chuť.

Kvalitná suchá saláma má pekné rovnomerné zrno a takisto výraznú vyzretú chuť a vôňu. Na výrobu každého kila kvalitnej suchej salámy je potrebných až 1,5 kila čerstvého mäsa a vyrobiť ju dokážu iba tí najlepší výrobcovia s prvotriednym technologickým vybavením, skúsenými pracovníkmi a dokonale vyladenými receptúrami.

Aktuálne spoločnosť Mecom vyrába široké portfólio suchých a polosuchých salám. Okrem unikátneho Chopku sú mimoriadne obľúbené aj salámy Torrero, Ščipák humenský či tradičný Nitran alebo Malokarpatská saláma. Tie spoločnosť dodáva tak v štangliach alebo precízne nakrájané v nárezových baleniach.