Späť na novinky

NOMINÁCIA NA FIRMU ROKA TREND TOP 2021

01.12.2021

Uplynulý rok sa pre našu firmu Mecom niesol v znamení veľkých zmien. Okrem dlhodobého investovania do modernizácie výroby sa nám podarilo úspešne rozšíriť výrobné kapacity, to všetko pri zachovaní tej najvyššej kvality našich výrobkov. 

Za tieto veľké kroky k lepšiemu sme vďační predovšetkým našim verným zákazníkom nielen na Slovensku. 
Vynaložené úsilie ocenila aj odborná verejnosť, a okrem umiestnenia v top trojke najväčších potravinárskych firiem Slovenska sme získali aj nomináciu na Firmu roka 2021.  

„Na hospodárenie Mecomu dlhodobo pozitívne vplývali predchádzajúce investície do nových technológií, vďaka ktorým firma znižovala konverzné náklady vo výrobe,“  hovorí pre TREND generálny riaditeľ Mecomu Ladislav Čechovič. Ďalšie faktory, ktoré sa pozitívne podpísali pod hospodárenie sú rast predaja spôsobený vyššou kvalitou výrobkov a rast tržieb najmä na exportných trhoch. Najvýznamnejšou investíciou v roku 2019 bol nákup automatickej baliacej linky v závode Lučenec v hodnote 900-tisíc eur. Vlani investovala firma takmer 4 milióny eur najmä do zvyšovania kvality výrobkov a výrobných kapacít. K zisku firme pomohli aj ďalšie úsporné opatrenia na zvyšovanie efektivity. „Už dlhodobo evidujeme aj výrazný rast exportu, najmä do krajín západnej Európy,“ konštatuje L. Čechovič. Do zahraničia smeruje asi 60 percent produkcie. Najväčšie exportné trhy sú Maďarsko, Česko a Nemecko.

Metodika výpočtu Firmy roka

Do nominácií cien TREND TOP v kategórii Firma roka 2021 vyberal TREND len zo spoločností, ktorým vlani rástli tržby a EBITDA. Vylúčil z nich obchodníkov a ponechal len výrobcov či poskytovateľov služieb s počtom zamestnancom nad dvadsať. Poradie určoval v nasledujúcich siedmich kategóriách: výška tržieb, zmena tržieb, výška EBITDA, zmena EBITDA, ROE, podiel tržieb na aktívach, podiela EBITDA na tržbách. Niektoré firmy, ktoré sa umiestnili v prvej päťke, nomináciu odmietli. Pre vyváženosť odvetví zaradil TREND z jednotlivých priemyselných segmentov do prvej päťky len najvyššie umiestnenú firmu daného sektora. Výsledky čerpal TREND z portálu Finstat.